Rola Inkubatora w kreowaniu własnego biznesu
24.02.2015

Dr hab. inż. Marek Kułażyński

Członek Rady Nadzorującej Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości (AIP) Politechniki Wrocławskiej

 

Rola Inkubatora w kreowaniu własnego biznesu

 

Zainteresowanie biznesem wśród młodzieży akademickiej staje się czymś zwyczajnym. Również kierowanie małymi firmami przez nauczycieli akademickich nie wzbudza już tylu emocji, co wcześniej. Wydaje się, że w tym względzie w środowisku akademickim nastąpił przełom.

Na uczelniach powstały inkubatory przedsiębiorczości, które starają się przybliżyć studentom możliwość rozpoczęcia działalności biznesowej na własny rachunek. Pomimo, że informacje o przedsiębiorczości są wprowadzane na etapie szkoły średniej to jednak bardziej dojrzałe pomysły na biznes powstają dopiero w czasie studiów. Inkubator stanowi swoistą bibliotekę, w której student lub absolwent może uzyskać wskazówki, jak zrealizować swój pomysł biznesowy oraz w jakiej formie. Wydaje się, że działalność gospodarcza firmy akademickiej powinna być realizowana na terenie uczelni a nie w „parkach” zlokalizowanych poza nią. Zazwyczaj są to małe jednostki gospodarcze i nie potrzebują dużych przestrzeni na swoją działalność. Ważne jest jednak otoczenie - pracownicy uczelni, którzy mogą służyć pomocą „on line”.

Z punktu widzenia działania inkubatora najlepszym rozwiązaniem byłoby stworzenie parku na terenie uczelni. Takie rozwiązanie czeka na realizację w Inkubatorze Przedsiębiorczości na Politechnice Wrocławskiej. Stworzono już projekt koncepcyjny takiego parku oraz wydzielono teren pod budowę obiektu.

Bardzo często pomimo pomocy Inkubatora w podejmowaniu działalności gospodarczej przez studentów istnieją przeszkody natury finansowej oraz dużego ryzyka, które pomimo dobrego pomysłu biznesowego stanowią istotną barierę przed założeniem własnej firmy. Nowatorskim podejściem Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości na Politechnice Wrocławskiej jest współpraca z Fundacją Manus polegająca na tzw. preinkubacji. Pomysłodawca może prowadzić działalność gospodarczą współpracując z Fundacją w ten sposób, że stanowi ona „Firmę”, pod której szyldem działa, zaś obieg dokumentów i efekty finansowe takiej wyodrębnionej działalności są transparentne i stanowią dla przyszłego przedsiębiorcy niedoścignione wzorce. W ten sposób następuje obniżenia ryzyka w podjęciu działalności przez „raczkującego” w biznesie studenta, do którego należy rozwinięcie pomysłu dla osiągnięcia zysku. Fundacja pobiera tylko niewielki narzut z działalności biznesowej studenta. Preinkubowany student nabywa wiedzy i doświadczenia jak taką działalność prowadzić oraz jak prawidłowo prowadzić dokumentację finansową.

Inkubator posiada wyspecjalizowana kadrę, która jest w stanie śledzić programy wspierające rozpoczęcie działalności oraz oferujące pomoc w realizacji konkretnych projektów. Już sam fakt, że w otoczeniu Inkubatora istnieje wiele firm nowopowstałych stwarza pewien klimat i otoczenie dla nowej firmy. Z jednej strony nowopowstała firma może łatwiej wykreować swój produkt oraz zdobyć na ten cel potrzebne środki finansowe.

Wynalazcy, naukowcy oraz przedsiębiorstwa, które chcą wdrażać innowacyjne produkty lub usługi to idealni kandydaci do współpracy z Inkubatorem.

Celem działającego od wielu lat Inkubatora jest wspieranie osób posiadających pomysł na biznes, wynalazców, naukowców, a także przedsiębiorców, którzy chcą prężnie rozwijać własną firmę i w niej wdrażać innowacje i pomysły biznesowe.

Inkubator daje dobry szyld dla innowacji w firmie. Niestety nie posiada funduszy na jej wsparcie u przedsiębiorcy.

Dzięki nawiązaniu współpracy z Inkubatorem każdy autor pomysłu na biznes (student, absolwent czy naukowiec) może w praktyce zrealizować swój projekt we własnej firmie.

Inkubator posiada wieloletnie doświadczenie w rozwoju i budowaniu biznesu wykorzystującego innowacje. Dobrze rozwija się współpraca Inkubatora zarówno z młodymi pomysłodawcami, którzy zakładają pierwszy biznes, jak i z naukowcami, którzy chcą komercjalizować wyniki swoich badań. Pomaga on przedsiębiorstwom w wypracowaniu strategii biznesowej dla innowacji. Zna specyfikę i potrzeby innowacyjnej firmy.

Inkubator na tym etapie zajmuje się m.in. doradztwem przy realizacji biznesu planu, pomocą w nawiązaniu kontaktów biznesowych i promocją, blisko współpracuje z zespołem zarządzającym w celu optymalnego rozwoju firmy. Współpracę rozpocząć można od tzw. etapu Preinkubacji. Jest to wsparcie doradcze i organizacyjne w procesie założenia spółki na potrzeby realizacji pomysłu, uzyskania inwestycji, oraz przygotowania wejścia na rynek. Inkubator pomaga w przygotowaniu biznesplanu, w przeprowadzaniu niezbędnych badań rynkowych czy ekspertyz oraz w opracowaniu strategii wdrożenia pomysłu. Prowadzi tez doradztwo prawne organizuje seminaria z zakresu działalności małych firm.

Kolejny etap współpracy Inkubatora i pomysłodawców to praca nad rozwojem pomysłu, zwiększeniem skali działania oraz pozyskaniem nowych rynków. Pomysłodawca współpracując z Inkubatorem, realizuje cele biznesowe spółki, tak aby przedsięwzięcie odniosło jak największy sukces.

Współpraca z Inkubatorem jest zakładana zwykle na kilka lat dla realizacji założonego planu rozwoju firmy. Następnie, gdy firma określi swoja pozycję rynkową może rozwijać się poza Inkubatorem.

Należy wykorzystywać firmy skupione w Inkubatorach akademickich, jako miejsca staży dla studentów. Uczelnie zyskują m.in. miejsca na staże dla swoich absolwentów, a pracodawcy kształcą przyszłą kadrę oraz wyzwalają w stażystach energię przedsiębiorczości.

Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Politechniki Wrocławskiej to możliwość współpracy dla każdego pomysłodawcy (studenta, absolwenta, pracownika naukowego).

Inkubator promuje przedsiębiorczość akademicką poprzez uczestnictwo w wielu wydarzeniach, organizację warsztatów, szkoleń, seminariów i konferencji. Zapewnia optymalne warunki rozwoju dla przedsiębiorców AIP oraz wspiera aktywność biznesową. Stale poszerzana jest oferta usług Inkubatora.

Zwieńczeniem działań jest Inkubatora jest Festiwal Przedsiębiorczości Akademickiej oraz Ogólnopolski Konkurs Przedsiębiorczości Akademickiej. Laureaci konkursu honorowani są statuetką „Fortuna z rogiem obfitości”. Podczas Festiwalu promowana jest idea przedsiębiorczości poprzez prezentację firm AIP oraz uczestnictwo wybitnych przedstawicieli nauki i biznesu. Dzięki takiej formie działania następuje rozwój, inspiracja, motywacja i solidna dawka wiedzy na tematy biznesowe. Festiwal wypełniony jest spotkaniami z ludźmi sukcesu, biznesmenami miedzy innymi dr Leszek Czarnecki, znany wrocławski biznesmen był gościem Festiwalu.

Oprócz tego organizowane są darmowe warsztaty, prelekcje, konsultacje (prawne i księgowo-podatkowe). Podczas prelekcji można się dowiedzieć jak wejść na szczyt sukcesu i tam pozostać oraz jak wyjść ze strefy komfortu, odważyć się i zacząć skutecznie działać, jak przekuć pasję w biznes oraz jak budować markę osobistą. Przedsiębiorcy dzielą się swoim doświadczeniem – jak osiągnęli sukces, ale również jak poradzili sobie z porażkami i bankructwem.

Inkubator na pewno jest tym rozwiązaniem, które pomoże studentom, absolwentom oraz nauczycielom akademickim w spełnieniu ich aspiracji w zakresie swojej firmy. Ważne jest, aby była na uczeni pomocna dłoń w momencie, kiedy pojawia się problem z odmiennej tematyki, jaką jest przedsiębiorczość. W opinii społeczności akademickiej Politechniki Wrocławskiej Inkubator doskonale sobie radzi w kreowaniu przedsiębiorczości akademickiej czego wyrazem jest znaczna ilość firm skupionych wokół inkubatora oraz coraz to większa ilość preikubowanych przedsiębiorców.

 

« powrót

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.