Artykuły

Przedsiębiorczość jako kluczowa kompetencja, której uczymy się przez całe życie.
13.12.2013

mgr inż. Małgorzata Dynowska

Kierownik Działu Rozwoju Firm

Wrocławskiego Parku Technologicznego SA

 

 

Przedsiębiorczość jako kluczowa kompetencja, której uczymy się przez całe życie.

 

Przedsiębiorczość bywa rozumiana jako cecha charakteru, którą reprezentuje dana jednostka lub zespół cech i zachowań w grupie, właściwych przede wszystkim dla przedsiębiorców. Przedsiębiorczość można również  rozpatrywać w aspekcie procesowym, jako zorganizowane działania ukierunkowane w danych warunkach na wykorzystaniu nowatorskiego pomysłu w celu budowania czegoś nowego.

Spójrzmy na te dwa wymiary definicji przedsiębiorczości w kontekście przedsiębiorców akademickich, którzy zdecydowali się założyć własne firmy w Dolnośląskim Akademickim Inkubatorze Przedsiębiorczości (DAIP) zlokalizowanym we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Przedsiębiorcy Ci wywodzą się ze środowisk wyższych uczelni. Należą do nich studenci, absolwenci, doktoranci oraz pracownicy naukowi. Już na studiach większość z nich kształtowała swoje postawy przedsiębiorczości podejmując działania studenckie i naukowe,  będąc członkami kół naukowych, odbywając staże w firmach prywatnych lub państwowych, uczestnicząc w targach pracy.  Osoby te są kreatywne, samodzielne, wytrwałe i konsekwentne w realizacji wytyczonych celów. Mają wysokie poczucie własnej wartości oraz cechuje je gotowość do brania odpowiedzialności nie tylko za siebie, ale także za innych. Zakładając własną firmę tworzą miejsca pracy również dla drugich osób. Rezydenci DAIP nie boją się podejmowania decyzji (nierzadko obciążonych ryzykiem), potrafią współdziałać w zespole, a także dostrzegać szanse tam, gdzie być może inni ich nie widzą i dobrze je wykorzystywać. 

Przedsiębiorczość w aspekcie procesowym możemy rozważyć na przykładzie  Dolnośląskiego Akademickiego Inkubatora Przedsiębiorczości, którego ukierunkowane działanie i stworzona infrastruktura wspomaga młodych przedsiębiorców w realizowaniu ich pomysłów i przedsięwzięć.

DAIP, jest to miejsce w którym wiedza zdobyta na wyższych uczelniach jest przetwarzana w produkt i to niejednokrotnie w produkt o światowej wartości rynkowej. To tutaj właśnie następuje wyższy szczebel kontynuacji edukacji w zakresie przedsiębiorczości w zderzeniu z rzeczywistością i w otoczeniu dojrzałego biznesu- firm ulokowanych we Wrocławskim Parku Technologicznym.

Oferta inkubatora, która zapewnia doradztwo, konsultacje, warsztaty, szkolenia, konferencje, rozwija poziom wiedzy z zakresu prowadzenia własnego przedsiębiorstwa.

Uczestnictwo w targach, misjach gospodarczych, wystawach umożliwia nawiązanie kontaktów biznesowych zarówno na szczeblu krajowym jak i międzynarodowym.

Budowanie zintegrowanej społeczności wśród rezydentów DAIP sprzyja wzajemnej współpracy oraz synergii firm niejednokrotnie działającymi w różnych branżach. Te wszystkie działania umożliwiają właścicielowi młodej firmy rozwijać i doskonalić posiadane cechy przedsiębiorczości jak i wykształcać nowe umiejętności. 

Efektem tych wszystkich dobrze wykorzystanych działań, umiejętności zawodowych oraz posiadanych cech osobowościowych przez przedsiębiorców jest wysoka przeżywalność firm  po zakończonym dwuletnim okresie inkubacji. Sięga ona 90% . To przede wszystkim umiejętności bycia przedsiębiorczym, zarówno w odniesieniu do prowadzenia własnej firmy jak i działań DAIP przyczyniły się do wielu sukcesów i nagród.

Jedną z nich jest nagroda przyznawana przez międzynarodowe jury, składające się z ponad 30 ekspertów, które wybrało z ponad 20 krajów, 3 najlepsze inkubatory na świecie.

W tegorocznym rankingu - The 11th Technopolicy Science Based Incubator Award, podczas konferencji w Coimbra, Portugalia, Dolnośląski Akademicki Inkubator Przedsiębiorczości Wrocławskiego Parku Technologicznego został laureatem międzynarodowego konkursu na najlepszy naukowy inkubator 2013 w kategorii zwrot z inwestycji publicznych.

Konkurs organizowany jest przez The Technopolicy Network - globalną platformą wymiany wiedzy i doświadczeń na temat innowacji w kontekście rozwoju regionalnego, ze szczególnym uwzględnieniem przedsiębiorczości opartych na nauce oraz przez brytyjskie Centrum Strategii i Ewoluacji.

Źródło: http://www.technopolicy.net/index.php/news

 

Obecnie zwrot pomocy publicznej staje się głównym kryterium wspierania instytucji otoczenia biznesu. Przedsiębiorczo zainwestowane publiczne środki w DAIP zwróciły się w formie utworzonych firm, ich przedsiębiorczości, konkurencyjności oraz innowacyjności.

« powrót

Projekt współfinansowany przez Unię Europejską w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.
Copyright © 2012 SPINQBATOR ZDOLNEGO ŚLĄSKA
strony internetowe Wałbrzych HM sp. z o.o. www.hm.pl | hosting www.hb.pl